Przydatne programy


Teoretycznie stronę WWW można już zrobić pisząc kod w systemowym Notatniku. Jednak nawet tu będzie potrzebna dodatkowa nakładka, która zachowa prawidłowe kodowanie znaków. Aby tworzyć dobre strony lepiej wyposażyć się w wyspecjalizowane programy do edycji kodu HTML z opcją kolorowania składni, podpowiedzi i sprawdzania błędów.
W Internecie można znaleźć wiele takich edytorów w wersjach bezpłatnych jak i za niewielką odpłatnością. W tej części serwisu przedstawiamy kilka najpopularniejszych.


Pajączek 5 NxG PRO i STD

Program zawiera kilkadziesiąt narzędzi usprawniających tworzenie rozbudowanych projektów internetowych oraz liczne ułatwienia pozwalające na szybką i wydajną pracę nad stronami HTML i XHTML jak i aplikacjami działającymi na WWW. Zawiera świetny edytor z wieloma schematami kolorowania, podpowiedziami kodu i pomocą kontekstową jak również edytor graficzny WYSIWYG. Wbudowane narzędzia weryfikacji składni, sprawdzania odsyłaczy i pisowni, poprawności arkuszy CSS, formatowania kodu. Program oferuje również narzędzia lokalnego testowania aplikacji, funkcje automatycznej publikacji w sieci oraz obsługę serwerów FTP i WebDAV. Dodatkowe wsparcie dla baz danych SQL, pracy grupowej oraz licznych języków (m.in. PHP, HTML, XHTML, XML, JavaScript, VBScript, ASP, CSS, MathML, SVG, RSS i innych) Program umożliwia również wygodne tworzenie dokumentacji HTML Help jak również kompilację istniejących serwisów do tej postaci.

Program można pobrać za strony: www.creamsoft.com


Microsoft FrontPage

Popularny program do tworzenia stron internetowych firmy Microsoft. Jest dostępny jako oddzielna aplikacja lub jako składnik pakietu Microsoft Office . Program umożliwia robienie stron w trybie graficznym WISIWYGN, czyli elementy witryny ustawia się metodą "złap i opuść" podobnie jak tworzy się dokument Worda.
Projektant strony nie musi się znać na HTML-u. Możliwe jest jednak przełączenie się na pracę z kodem źródłowym, gdzie można ręcznie go poprawiać lub dodawać skrypty i inne fragmenty kodu.
Zaletą programu jest możliwość zarządzania całymi kompleksami stron oraz kontrola ich spójności.
Wadą jest nadmiarowość kodu, nie jest on optymalny i dobrzy projektanci sami recznie poprawiają go z poziomu HTMLu.
Program daje możliwość bezpośredniego wysyłania na serwer utworzonej strony dzięki obsłudze kont FTP.

FrontPage można znaleźć w pakiecie Microsoft Office lub zamówić na stronie: www.microsoft.com


EdHTML

Bezpłatny, dobry edytor do HTMLa. Wspiera również XHTML, CSS, JavaScript i PHP. Dobrze koloruje składnie, pozwala na proste testowanie stron w wbudowanych przeglądarkach oraz na testowanie skryptów PHP nie wychodząc z programu. Program zawiera wiele wbudowanych narzędzi, np. kompresor HTML, konwerter polskich znaków itp. Dzięki szablonom i rozbudowanej pomocy pomaga początkującym webmasterom!

EdHTML można pobrać ze strony: http://www.kurshtml.boo.pl/html/edytory,zielony.html


CoreEditor

Niedrogi uniwersalny edytor, następca darmowego EdHTML. Bardzo dobrze spisuje się jako edytor dla osób programujących w Pascalu, Asemblerze, Delphi, C, Java itd. Niemniej największy nacisk położony został na wsparcie dla takich technologii jak xHTML, CSS, PHP, JavaScript i MySQL.
Posiada wersje demo, gdzie można przed zakupem licencji wypróbować wszystkie funkcje.

CoreEditor można pobrać ze strony: www.coreeditor.pl


Przeglądarki

 Nawet jeśli strona wygląda dobrze na Twoim komputerze, to na innych może się zupełnie inaczej prezentować, mogą być błędy lub nawet niektóre rzeczy nie będą wyświetlane wcale. Dzieje się tak ponieważ użytkownicy Internetu maja różne systemy operacyjne, różne przeglądarki i w monitorach ustawioną inną rozdzielczość. Aby przewidzieć taką sytuację należy stronę obejrzeć przy kilku rozdzielczościach i na różnych przeglądarkach.
Najbardziej popularne przeglądarki używane przez internautów w Polsce to: Internet Explorer, Firefox, Google Chrome, Opera i Netscape. Są one bezpłatne więc dobrze jest przynajmniej te mieć zainstalowane na swoim komputerze.